Menej jednorazových plastov = čistejšie moria a oceány

Keďže objem plastového odpadu v oceánoch a moriach stále narastá, Európska komisia navrhuje nové celoeurópske pravidlá, v ktorých sa zameriava na 10 druhov jednorazových plastových výrobkov a rybársky výstroj, ktoré spolu tvoria až 70 % morského odpadu v Európe. Novými pravidlami zavedú tieto opatrenia:

  • Zákaz niektorých plastových výrobkov: ak existujú dostupné a cenovo prijateľné alternatívy, predaj jednorazových plastových výrobkov bude zakázaný. Zákaz sa bude vzťahovať na plastové vatové tyčinky, príbory, taniere, slamky, miešadlá a paličky na balóny, ktoré budú musieť byť vyrábané výlučne z udržateľnejších materiálov. Jednorazové nádoby na nápoje vyrobené z plastov budú na trhu povolené len vtedy, ak ich viečka a uzávery zostanú pripevnené k nádobe.
  • Ciele zníženia spotreby: členské štáty budú musieť obmedziť používanie plastových nádob na potraviny a pohárov.
  • Povinnosti výrobcov: výrobcovia pomôžu pokryť náklady na nakladanie s odpadom a čistenie odpadu, ako aj na opatrenia na zvyšovanie povedomia o jednorazových plastoch, ako sú nádoby na potraviny, sáčky a obaly potravín (napr. zo zemiakových lupienkov a sladkostí), nádoby na nápoje a poháre, tabakové výrobky s filtrami (napr. cigaretové ohorky), vlhčené utierky, balóny a ľahké plastové tašky.
  • Ciele v oblasti zberu: členské štáty budú povinné do roku 2025 zabezpečiť zber 90 % jednorazových plastových fliaš z nápojov, napríklad prostredníctvom systémov zálohovania.
  • Požiadavky na označovanie: niektoré výrobky budú musieť mať jasné a štandardizované označenie, ktoré obsahuje informácie o tom, ako odpad triediť, o negatívnom vplyve výrobku na životné prostredie a o prítomnosti plastov v ňom. Táto požiadavka sa bude vzťahovať na hygienické vložky, vlhčené utierky a balóny.

Členské štáty budú musieť zvýšiť povedomie spotrebiteľov o negatívnom dopade odpadu z jednorazových plastov a rybárskeho výstroja, ako aj o dostupných systémoch opakovaného použitia a možnostiach nakladania s odpadom pre všetky tieto výrobky.

Novými opatreniami sa:

  • obmedzia emisie 3,4 milióna ton ekvivalentu CO2,
  • zabráni škodám na životnom prostredí, ktoré by do roku 2030 predstavovali ekvivalent 22 miliárd EUR,
  • podľa odhadov ušetrí spotrebiteľom 6,5 miliardy EUR.
Predchádzajúci článokSeminár o EÚ pre mladých na Gymnáziu vo Fiľakove
Ďalší článokPosilnenie sociálneho rozmeru

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here