Obavy zo zasahovania do volieb do Európskeho parlamentu

Najnovší prieskum Eurobarometra odhaľuje, aké majú Európania očakávania od budúcoročných májových volieb do Európskeho parlamentu a čo by ich motivovalo ísť voliť. Väčšina občanov EÚ sa obáva, že do volieb zasiahnu dezinformačné kampane, zneužívanie údajov a kybernetické útoky.

V roku 2014 sa na voľbách do Európskeho parlamentu zúčastnilo 42 % Európanov (13,05 % Slovákov). Z Eurobarometra vyplýva, že volebnú účasť v budúcich európskych voľbách by mohlo pomôcť zvýšiť nasledovné:

  • 43% respondentov by chcelo viac informácií o EÚ a o jej vplyve na ich každodenný život (na Slovensku to uviedlo 35% respondentov);
  • 31% respondentov chce, aby kandidovalo viac mladých ľudí (na Slovensku to uviedlo 33% respondentov)

Slovenskí voliči by podľa prieskumu uvítali aj väčšie zastúpenie žien medzi kandidátmi (uviedlo to 21% respondentov) a viac kandidátov z radov nedostatočne zastúpených skupín obyvateľstva (11% respondentov).

Obavy v súvislosti s voľbami:

  • 61 % Európanov sa obáva, že voľby možno zmanipulovať kybernetickými útokmi (SK: 45%),
  • 59 % Európanov sa obáva, že voľby ovplyvnia zahraniční aktéri a zločinecké skupiny (SK: 48%),
  • 67 % Európanov sa obáva, že osobné údaje uvedené na internete by sa mohli použiť na zobrazovanie cielených politických posolstiev (SK: 57%).

Ale zároveň sa veľká väčšina Európanov zhoduje, ako tieto hrozby riešiť:

  • zvýšiť transparentnosť sociálnych médií na internete, a to aj tým, že sa bude zreteľne uvádzať sponzor online inzercie (EU: 81%, SK: 76%);
  • dať všetkým politickým stranám rovnaké možnosti prístupu k internetovým službám, keď sa budú uchádzať o hlasy voličov (EU: 81%, SK: 78%);
  • poskytnúť kandidátom a politickým stranám právo na odpoveď na sociálnych médiách(EU: 79%, SK: 76%);
  • zaviesť na internete rovnaké moratórium, aké platí pre tradičné médiá (EU: 74%, SK: 75%).

Európska komisia už v septembri predložila súbor konkrétnych opatrení, ktorých cieľom je zabezpečiť slobodný, spravodlivý a bezpečný priebeh volieb do Európskeho parlamentu. Komisia vytvorila aj európsku sieť pre spoluprácu na voľbách, ktorá sa po prvý raz stretne v januári 2019.

Predchádzajúci článokPohľad na zdravie v Európe: Prevencia a ochrana pre dlhší a zdravší život
Ďalší článokObchod podporuje v celej EÚ viac než 36 miliónov pracovných miest

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here