Podujatia Z blízka/z ďaleka – Iné Francúzsko

Dňa 12. mája sa uskutočnila vernisáž dvoch výstav, ktoré spadajú pod cyklus „Z BLÍZKA/Z ĎALEKA“, tentokrát s podtitulom Iné Francúzsko. Organizátormi podujatia boli Mesto Lučenec, Europe Direct Lučenec a Radnica Lučenec – Mestské múzeum Lučenec. Na podujatí bolo prezentované Francúzsko ako krajina predsedajúca Rade EÚ do konca júna 2022 z iného pohľadu, ako ju nasnímajú návštevníci počas turistickej sezóny.

„Vraciame sa k cyklu, v ktorom predstavujeme cudzincov žijúcich tu, medzi nami. Cestovaním si rozširujeme svoje obzory, spoznávame kraje blízke i ďaleké, zoznamujeme sa s ich životom, načítavame emócie. V cykle “Z blízka/Z ďaleka“ prezentujeme v Mestskom múzeu Lučenec každoročne národnosti a cudzincov žijúcich medzi nami. Po Bulharoch, Rumunoch a Severných Macedóncoch sú to tento rok Francúzi,“ uviedla na úvod vo svojom príhovore vedúca Mestského múzea Lučenec Andrea Moravčíková.

Pozvanie na vernisáž prijali aj zástupcovia Francúzska na Slovensku, ktorí sa prítomným prihovorili. Najskôr Yan Pautrat, atašé pre vedeckú a univerzitnú spoluprácu Francúzskeho inštitútu na Slovensku, a potom Thomas Laurent, riaditeľ Alliance Francaise v Banskej Bystrici. Na vernisáži sa zúčastnila aj primátorka mesta Lučenec Alexandra Pivková a viacerí predstavitelia samosprávy.

V Mestskom múzeu Lučenec sú aktuálne sprístupnené dve výstavy venované práve Francúzsku. Prvá je o svetovom architektovi Le Corbusierovi a jeho urbanistickej a architektonickej tvorbe. Výstavu, ako aj samotného autora nám vo svojom príhovore predstavil Ivan Siláči. „Le Corbusier bol slávny urbanista, architekt, maliar, teoretik, kritik, častokrát nenávidený člen architektonickej obce… A je to skutočne tak, napriek faktu, že odkaz a dielo Le Corbusiera je neustále pripomínané a znovu objavované, je pre niekoho vzorom, no pre mnohých výstrahou, ktorú netreba opakovať,“ povedal Ivan Siláči. Dôležitá je najmä Le Corbusierova predstava mesta s výlučne vysokými a osamotenými budovami, ktoré zvýšia hustotu obyvateľov a ponúkajú rôzne funkcie a aktivity. Zvyšné plochy majú byť určené pre dopravu a najmä zeleň, ktorá mala tvoriť až 80 % plochy mesta.

Druhá výstava pomyselne prepája náš región Novohrad s regiónom Normandie. „Prečo flakón? Čo spája náš región Novohrad s normandským regiónom? Konštatujem, že sklo. A sklo nielen úžitkové, dekoratívne, ale aj sklo exkluzívne v podobe flakónov na voňavý éter – parfum. Vône sú v živote človeka dôležitejšie, než sme si ochotní priznať. História flakónov, téglikov a fľaštičiek na voňavky je taká bohatá ako história voňaviek. Cieľom bolo vytvoriť estetické, príťažlivé nádoby či obaly, ktoré by ladili s určitou vôňou. Na rozdiel od pominuteľných, prchavých vôní sa nádoby na voňavky zachovali dodnes, niektoré z nich majú nevyčísliteľnú hodnotu,“ predstavila vo svojom príhovore výstavu o flakónoch vedúca múzea Andrea Moravčíková.

Po príhovoroch a obhliadke výstav bolo hosťom ponúknuté typické francúzske občerstvenie a nechýbala ani ochutnávka vín, ktorú zabezpečil EATeliér – Peter Kollár.

Predchádzajúci článokKomisia zvýši rozpočet programu Horizont Európa na podporu inovácií v oblasti ekológie, zdravia a digitálnych technológií
Ďalší článokJarná hospodárska prognóza 2022: ruská invázia je testom odolnosti hospodárstva EÚ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here