70 % dospelej populácie EÚ plne zaočkovaných

A military doctor administers influenza vaccine in Milan, Italy on 11 December 2020

V Európskej únii je plne zaočkovaných 70 % dospelej populácie, čo je viac ako 256 miliónov dospelých.

Svoj cieľ, poskytnúť členským štátom do konca júla dostatok dávok vakcín na úplné zaočkovanie 70 % dospelej populácie EÚ, splnila Európska komisia dokonca so sedem týždňovým predstihom.

Globálna spolupráca a solidarita

Rýchle a úplné zaočkovanie všetkých cieľových skupín obyvateľstva – v Európe a na celom svete – má rozhodujúci význam z hľadiska kontroly dopadov pandémie. EÚ vyviezla približne polovicu vakcín vyrobených v Európe do iných krajín sveta a druhú polovicu zabezpečila pre svojich občanov. Team Europe prispel do nástroja COVAX sumou takmer 3 miliardy EUR v úsilí zabezpečiť aspoň 1,8 miliardy dávok pre 92 krajín s nízkym a stredným príjmom.

Príprava na nové varianty

Vzhľadom na hrozbu nových variantov je dôležité pokračovať v zabezpečovaní dostupnosti dostatočného množstva vakcín vrátane upravených vakcín, a to aj v nadchádzajúcich rokoch. Komisia preto 20. mája podpísala novú zmluvu so spoločnosťou BioNTech-Pfizer, v ktorej sa počíta s dodaním 1,8 miliardy dávok vakcín medzi koncom roka a 2023. Z toho istého dôvodu Komisia využila aj možnosť objednať 150 miliónov dávok na základe druhej zmluvy so spoločnosťou Moderna. Členské štáty majú možnosť predať alebo darovať dávky krajinám v núdzi mimo EÚ alebo prostredníctvom nástroja COVAX, čo prispeje k celosvetovo spravodlivému prístupu k vakcínam. Ďalšie zmluvy môžu nasledovať. čo predstavuje spoločnú poistku EÚ proti všetkým budúcim vlnám COVID-19.

Predchádzajúci článokEurópsky deň v Lučenci
Ďalší článokŠpeciálny vlak Európskeho roka železníc zavíta aj na Slovensko

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here