Nový globálny štandard, vydaných viac než 591 miliónov COVID preukazov

Európska komisia prijala správu o digitálnom COVID preukaze EÚ a jeho zavedení v celej EÚ. V správe sa uvádza, že tento preukaz EÚ je kľúčovým prvkom európskej reakcie na pandémiu COVID-19, pričom doteraz bolo vygenerovaných viac než 591 miliónov preukazov. Preukaz, ktorý obsahuje údaje o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, vykonaní testu a prekonaní tohto ochorenia, uľahčuje občanom bezpečné cestovanie a zároveň je bytostne dôležitým nástrojom podpory ťažko zasiahnutého odvetvia cestovného ruchu v Európe. Digitálny COVID preukaz EÚ je celosvetovým úspechom: stanovil sa ním globálny štandard, pričom v súčasnosti ide o jediný systém, ktorý už funguje na medzinárodnej úrovni. Do systému je zapojených 43 krajín na štyroch kontinentoch a v nadchádzajúcich týždňoch a mesiacoch sa doň zapoja i ďalšie krajiny.   Posielame niekoľko zaujímavých faktov:

  • Členské štáty EÚ vydali viac než 591 miliónov digitálnych COVID preukazov EÚ
  • Do systému EÚ je už pripojených 43 krajín: 27 členských štátov EÚ, 3 krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), Švajčiarsko a 12 ďalších krajín a území. Komisiu oslovilo celkovo 60 tretích krajín, ktoré majú záujem pripojiť sa do tohto systému EÚ. Nad rámec tých, ktoré sú už pripojené, aktuálne prebiehajú technické diskusie s 28 z týchto krajín.
  • Z digitálnych COVID preukazov EÚ, ktoré začali fungovať práve včas pred najexponovanejším letným dovolenkovým obdobím, vo veľkej miere ťažilo najmä odvetvie leteckej dopravy. Združenie Medzinárodnej rady letísk (ACI Europe) ohlásilo, že v júli 2021 došlo oproti júlu 2020 k viac než zdvojnásobeniu celkového počtu cestujúcich. ACI Europe pripisuje túto zmenu práve zavedeniu digitálnych COVID preukazov EÚ, ktorému sekundovalo zmiernenie cestovných obmedzení.
  • Podľa prieskumu Eurobarometra Európskeho parlamentu sa približne dve tretiny (65 %) respondentov zhodli na tom, že digitálny COVID preukaz EÚ je najbezpečnejším prostriedkom na voľné cestovanie po Európe počas pandémie COVID-19.
  • 20 členských štátov EÚ využíva digitálny COVID preukaz EÚ aj na vnútroštátne účely, napríklad na účely vstupu na veľké podujatia a do reštaurácií, kín a múzeí, pričom na tieto účely bol schválený dodatočný vnútroštátny právny základ.
Predchádzajúci článokSlovenský projekt medzi víťazmi výzvy Európskej rady pre inovácie
Ďalší článokEurobarometer: Slovákov na krátkodobých nájmoch láka najmä cena a viditeľnosť recenzií

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here