Deň včiel

Pri príležitosti Medzinárodného dňa včiel zorganizovali Mesto Lučenec, centrum Europe Direct Lučenec a Oblastná organizácia cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie podujatie venované včelám, včelárstvu a významu včiel v systéme biodiverzity. Široká verejnosť, detičky z materských škôl a základných škôl sa v areáli Mestského múzea pri šiestich náučno-prezentačných stanovištiach dozvedeli množstvo informácií o včelách, medoch a včelích produktoch a o práci včelárov.

Prezentáciu rôznych druhov medov, včelích produktov a ochutnávku medov realizovala včelárka Katarína Schonová z Polichna. Výrobu včelieho úľa predviedol rezbár Jozef Kvačkaj z Ružinej. Prácu včelára návštevníkom ukázal Ondrej Gajdoš z Vidinej. Životný cyklus včielok, výrobu sviečok a tvorivé dielne predstavili majsterky odborného výcviku zo Strednej odbornej školy v Želovciach. Na stanovištiach boli stánky aj Europe Direct Lučenec a Oblastná organizácia cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie. V stánku Europe Direct Lučenec sa rozdávali malé medíky, ako spomienka na podujatie. Detičky podujatie venované včielkam veľmi zaujalo, niektoré prišli s rodičmi pozrieť ešte raz.

Aktivity sa zúčastnilo približne 450 účastníkov a do školy, škôlky či domov odchádzali so sladkým úsmevom na tvári. Včelí úľ, ktorý zhotovil rezbár mesto Lučenec umiestni do Mestských ovocných sadov Lučenec, kde bude slúžiť ako domov pre včeliu rodinu.

Podujatie chcelo upozorniť na prínos včiel, včelárstva a ochranu opeľovačov v regióne, na výkyvy v produkcii medu spôsobenej zmenami klímy a krajiny. Podujatie bolo tiež v súlade s ročnou prioritou EÚ – Euróska zelená dohoda.

Predchádzajúci článokREPowerEU: ako rýchlo znížiť závislosť na ruských fosílnych palivách a zrýchliť zelenú transformáciu
Ďalší článokJarný balík európskeho semestra 2022

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here