Eurobarometer: Väčšina Európanov považuje sexuálne zneužívanie detí v online priestore za rozšírený problém

Európska komisia zverejnila výsledky nedávneho prieskumu Eurobarometra o ochrane detí pred sexuálnym zneužívaním v online priestore, ktorý sa uskutočnil na prelome júna a júla 2023. Zo zistení vyplýva, že takmer tri štvrtiny Európanov (73 %) považuje sexuálne zneužívanie detí na internete za rozšírený problém. Občania EÚ si taktiež uvedomujú nárast nebezpečenstiev, ktoré na deti na internete číhajú. 92 % opýtaných zastáva názor, že deťom na internete hrozí čoraz väčšie riziko. Nástroje rodičovskej kontroly sa však väčšine (82 %) Európanov zdajú byť nedostatočné, pretože nepostačujú na ochranu detí pred nástrahami online sveta. Približne každý desiaty Európan (9 %) sa už na internete stretol s obsahom zobrazujúcim sexuálne zneužívanie dieťaťa. Drvivá väčšina Európanov (96 %) uvádza, že schopnosť odhaľovať zneužívanie detí je minimálne rovnako dôležitá až dôležitejšia ako právo na súkromie na internete. Takmer 9 z 10 obyvateľov EÚ (87 %) schvaľuje, aby poskytovatelia online služieb odhaľovali prípady sexuálneho obťažovania prostredníctvom správ alebo e-mailovej komunikácie. Podobne až 83 % Európanovsúhlasí s tým, aby sa pre tento účel sledovala aj šifrovaná komunikácia.  

Ako to vidia Slováci: 

  • Problém sexuálneho zneužívania detí v online priestore je na Slovensku rozšírený podľa polovice (50 %) Slovákov. 
  • 8 % opýtaných uviedlo, že sa už na internete stretlo s materiálom zobrazujúcim sexuálne zneužívanie dieťaťa.  
  • Schopnosť odhaľovať zneužívanie detí je dôležitejšia ako právo na súkromie na internete pre 47 % respondentov zo Slovenska.  
  • Vyše tri štvrtiny Slovákov (79 %) si nemyslí, že deti môžu bezpečne surfovať na internete bez toho, aby boli vystavené škodlivému obsahu. Zároveň až 94 % súhlasí s tvrdením, že deti sú vystavované online rizikám čoraz viac.  
  • Rodičia vo všeobecnosti nevedia, čo ich deti  na internete robia, myslí si osem z desiatich Slovákov (80 %).  
  • Nástroje rodičovskej kontroly, ktoré majú ochrániť deti na internete, považuje za dostatočné 20 % Slovákov. V porovnaní so zvyškom EÚ ide pritom o najväčší podiel dôvery voči takýmto nástrojom. 
  • Poskytovatelia online služieb, akými sú aj sociálne siete, môžu hrať dôležitú úlohu v boji proti sexuálnemu zneužívaniu detí na internete podľa 89 % Slovákov. Iba takmer tretina ľudí na Slovensku (31 %) si však myslí, že by mali mať poskytovatelia online služieb voľnosť v tom, či a ako proti tomuto problému zakročia.  
  • Približne polovica respondentov (52 %) súhlasí s tvrdením, že poskytovatelia online služieb by mali mať za istých podmienok zákonnú povinnosť odhaľovať, odstraňovať a nahlasovať prípady zneužívania detí na internete.  
  • 82 % Slovákov zastáva názor, aby poskytovatelia online služieb, v prípade zvýšeného rizika, odhaľovali prípady sexuálneho obťažovania prostredníctvom detekcie správ alebo e-mailovej komunikácie. 
Predchádzajúci článokEurobarometer: väčšina Európanov si myslí, že zelená transformácia by sa mala zrýchliť
Ďalší článokÚdaje satelitu Copernicus naznačujú, že júl 2023 bude najteplejším mesiacom v histórii

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here