Eurobarometer: Zvýšená dôvera v EÚ a silná podpora reakcie EÚ na ruskú agresiu voči Ukrajine

Poznáme výsledky najnovšieho prieskumu Eurobarometra z leta 2022. Dôvera v EÚ rastie a verejnosť naďalej silne podporuje reakciu EÚ na ruskú agresiu na Ukrajine. 65 % Európanov hľadí na budúcnosť EÚ s optimizmom. Pozitívny obraz EÚ je v súčasnosti na úrovni 47%, čo je najvyššia úroveň od jesene 2009. Pokiaľ ide o opatrenia EÚ v súvislosti s ruskou agresiou na Ukrajine, najpriaznivejší ohlas zaznamenala humanitárna podpora (92 %) a prijímanie Ukrajincov utekajúcich pred vojnou (90 %). Hospodárske sankcie voči ruskej vláde podporuje 78 % Európanov a takmer sedem z desiatich respondentov (68 %) podporuje financovanie dodávok a distribúcie vojenského vybavenia na Ukrajinu. Prevažná väčšina obyvateľov EÚ podporuje energetickú politiku Únie – investície do energie z obnoviteľných zdrojov a opatrenia na zníženie závislosti EÚ od ruských zdrojov energie. Až 87 % Európanov súhlasí s tým, aby EÚ investovala do obnoviteľných zdrojov energie, pričom za zníženie závislosti od ruských zdrojov je približne 86 % respondentov. 78 % opýtaných zároveň uviedlo, že už prijali opatrenia na zníženie spotreby energie alebo že tak plánujú urobiť v blízkej budúcnosti. Európanov znepokojuje hospodárska situácia v EÚ, ako aj vo vlastných krajinách. Nadpolovičná väčšina respondentov (51 %) si myslí, že stav európskeho hospodárstva je v súčasnosti zlý a až 53 % očakáva, že stav národného hospodárstva sa v najbližšom roku zhorší. Miera podpory spoločnej meny euro dosiahla historicky najvyššiu úroveň. Osem z desiatich respondentov v eurozóne a 72 % v EÚ vyjadrilo podporu európskej hospodárskej a menovej únii, ktorej jednotnou menou je euro.

Ako to vidia Slováci:

  • 79 % Slovákov považuje stav národného hospodárstva za zlý (v EÚ27 je to 64 %)
  • 60 % Slovákov vníma finančnú situáciu vo svojej domácnosti ako dobrú (v EÚ27 je to 70 %)
  • 70 % Slovákov očakáva, že sa stav národného hospodárstva v najbližších 12 mesiacoch zhorší (v EÚ27 je to 53 %)
  • Pozitíve vníma EÚ 39 % Slovákov (v EÚ27 je to 47%)
  • Euro ako spoločnú menu podporuje 84 % Slovákov (v EÚ27 je podpora eura na úrovni 72 %)
  • Až 91 % Slovákov si myslí, že vojna na Ukrajine má vážne hospodárske dôsledky na krajinu (v rámci EÚ27 sa s týmto názorom stotožňuje 88% opýtaných

Letný štandardný prieskum Eurobarometra 2022 sa realizoval v období od 17. júna do 17. júla 2022 vo všetkých členských krajinách EÚ.

Predchádzajúci článokEurópska iniciatíva občanov: Prostredie bez tabaku
Ďalší článokVyhlásenie predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyen o energetike

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here