Európsky deň v Lučenci

Mesto Lučenec v spolupráci s Informačným centrom Europe Direct a partnerskými mestami organizovali ďalší Európsky deň v Lučenci v sobotu 25.08.2018. Podujatie sa konalo v rámci Dní mesta Lučenec – VI. Lučenského hodovania.

Po príhovore p. primátorky mesta Lučenec Alexandry Pivkovej a vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislava Mika, pozdravili mesto Lučenec a jeho obyvateľov aj predstavitelia prítomných partnerských miest – vedúca Magistrátu Admiralitného obvodu Sankt-Peterburgu Svetlana Štukova, starosta mesta Louny Radovan Šabata a starosta mesta Mělník Ctirad Mikeš. Všetci neskôr na pódiu Námestia republiky spoločne  pokrstili novú knihu „Ján Jiskra z Brandýsa a Bitka pri Lučenci“ od Jozefa Klindu, ktorá mapuje významnú historickú udalosť mesta patriacu medzi najväčšie stredoveké bitky na území Slovenska a tiež má svojim charakterom európsky rozmer. Krátkou ukážkou bojov sme sa preniesli do roku 1451.

Program ďalej pokračoval vystúpením Súboru bajanistov a akordeonistov z Domu umenia Izmaylovsky zo Sankt-Peterburgu a súboru Váraszói Gyöngyvirág Citerazenekar z Maďarska. Počas programu pri hlavnom pódiu prebiehala autogramiáda a predaj knihy a tiež účastníci Medzinárodného novohradského maratónu zo Salgótarjánu dobiehali do cieľa.

Pre malých Európanov sme pripravili detský program v cirkusovom šapitó, kde sa od 15.00 do 17.00 hod. predstavili 2 divadlá a to Divadlo na hojdačke a Divadlo Komika. Po ukončení programu na hlavnom pódiu na Námestí republiky pokračoval Európsky deň v Kine Apollo a to premietaním filmu Sámska krv, ktorý bol ocenený cenou LUX udelenej Európskym parlamentom za rok 2017.

Predchádzajúci článokZahájenie súťaže pre mladých filmárov v rámci kampane #EUandME
Ďalší článokZmena času – 84% Európanov za jej zrušenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here