Európsky systém satelitnej navigácie Galileo využíva už miliarda používateľov smartfónov

Počet používateľov smartfónov na celom svete, ktorí využívajú európsky systém satelitnej navigácie Galileo, zajtra dosiahne miliardu. Tento míľnik sa prekrýva s 15. výročím vzniku Agentúry pre európsky globálny navigačný satelitný systém (GSA), ktorá je kľúčovým partnerom Komisie pri prevádzkovaní systému Galileo. Od decembra 2016 poskytuje Galileo „počiatočné služby“, ktoré pomocou signálov na presné určovanie polohy, navigáciu a určovanie času už teraz zlepšujú každodenný život občanov a podnikov.

Európsky kozmický priemysel, ktorý je v hodnotovom vyjadrení 2. najväčším na svete. Na zachovanie a ďalšie upevnenie vedúcej pozície EÚ v oblasti vesmíru navrhla Komisia v nasledujúcom dlhodobom rozpočte EÚ na roky 2021 – 2027 vyčleniť 16 miliárd EUR na vesmírny program.

V čom nám pomáha Galileo?

V Európe sú všetky nové modely vozidiel, ktoré sú schválené pre trh, vybavené systémom eCall, ktorý využíva systém Galileo na oznámenie polohy vozidla záchranným službám. Od tohto roku je systém Galileo integrovaný aj do digitálnych tachografov nákladných automobilov. Galileo poskytuje kľúčovú pátraciu a záchrannú službu (SAR), vďaka ktorej sa čas potrebný na zistenie polohy osoby vybavenej vysielačom núdzového signálu znížil na menej než 10 minút. Vďaka Galileu sa presnosť lokalizácie zlepšila z 10 km na menej než 2 km.

Predchádzajúci článokBrexit už o 8 týždňov – Komisia vyzýva občanov a podniky EÚ, aby sa pripravili na vystúpenie Spojeného kráľovstva 31. októbra 2019
Ďalší článokÚnia naďalej vedie celosvetový boj proti zmene klímy

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here