Európsky týždeň mobility v Lučenci – Európsky deň bez áut a so športom

Európsky týždeň mobility prebieha každý rok od 16. do 22. septembra a umožňuje mestám či obciam vyskúšať si alternatívy trvalo udržateľnej dopravy. Motivovaním jednotlivcov, aby si volili udržateľné spôsoby dopravy, ako sú verejná hromadná doprava, pešia chôdza či cyklistika, môžeme znížiť emisie uhlíka, zlepšiť kvalitu ovzdušia a urobiť z mestských častí príjemnejšie miesta pre život a prácu.

Samospráva mesta Lučenec sa tento rok v rámci týždňa mobility zameriava najmä na nový projekt Zelených bicyklov, ktorý bol nedávno v meste spustený. Okrem toho sa propagujú aj miestne športové kluby a Centrum voľného času. Dňa 21.9. 2020 bolo v rámci Európskeho dňa bez áut a so športom v meste Lučenec počas celého dňa MHD zdarma. Organizátori chceli propagovať alternatívnu dopravu v meste, na ktorú je Lučenec veľmi vhodný vďaka jeho rovinatému charakteru. Mesto križovali skupinky žiakov základných škôl, ktorí si vyskúšali zdieľané bicykle v praxi. Svoje aktivity odprezentovalo v mestskom parku aj Informačné centrum Europe Direct Lučenec, ktoré bolo zároveň aj spoluorganizátorom podujatia.

Od 16. do 18. septembra sa samospráva snažila predstaviť nový spôsob udržateľnej dopravy. Na základných školách sa prezentovali zdieľané bicykle a vyučovala sa dopravná výchova. Od utorka 22.09.2020 prebiehala osveta k téme Zelený bicykel na stredných školách. Mesto Lučenec verí, že mladí si túto novú službu v meste obľúbia, a budú ju pravidelne využívať, napríklad na prepravu do školy.

 

Predchádzajúci článokMladý Európan 2020 v Banskej Bystrici
Ďalší článokMladý Európan 2020 v Lučenci

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here