Jesenný Eurobarometer: päť mesiacov pred eurovoľbami prevláda pozitívny imidž EÚ

Podľa zverejneného prieskumu Eurobarometer zo dňa 21. 12. 2018 sa zvýšil počet občanov, v očiach ktorých má EÚ pozitívny imidž na 43%, čo je od roku 2009 najvyššia hodnota. Zo slovenských respondentov vníma EÚ pozitívne 33% a neutrálne 49%.

Po prvý krát odkedy prieskum kladie otázku, či si občania myslia, že ich hlas v EÚ sa počíta, pozitívne na túto otázku odpovedalo  49% respondentov v EÚ aj na Slovensku.

Dôvera v EÚ je na úrovni 42% stabilná a najvyššia od jesene 2010. Čo sa týka Slovenska, aj tu dôveru v EÚ vyjadrilo 42% respondentov.

Dnešný Eurobarometer potvrdzuje už dlhodobejší trend kedy opýtaní uvádzajú vyššiu dôveru v EÚ ako v národné vlády či parlamenty.

Európskymi občanmi sa cíti byť celkovo 71% respondentov v celej EÚ, na Slovensku je to ešte viac: až 77%.

Až 83% respondentov podporuje voľný pohyb občanov, vo všetkých členských štátoch EÚ túto výhodu oceňujú viac ako dve tretiny opýtaných, na Slovensku 81%. 

Spoločná mena Euro oslávi 1. januára 2019 svoje 20. narodeniny a jej podpora je na rekordne vysokej úrovni – až 75% respondentov v krajinách eurozóny spoločnú menu podporuje.

Čo sa týka obáv Európanov, 40% opýtaných za najväčšiu obavu považuje imigráciu, 20% terorizmus. Slovenský respondenti sa vyjadrili podobne: 48% považuje za obavu imigráciu a 23% terorizmus.

 Zber dát do tohto prieskumu prebiehal 8. – 22. novembra 2018, oslovených bolo viac ako 30,000 ľudí v členských štátoch EÚ a kandidátskych krajinách.

Predchádzajúci článokDohoda o lacnejších cezhraničných platbách a spravodlivejších poplatkoch za menový prepočet
Ďalší článokInformačné centrum Europe Direct Lučenec želá všetko dobré do nového roku 2019

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here