Kódex postupov proti šíreniu dezinformácií: Komisia vyzýva signatárov, aby zintenzívnili úsilie

Európska komisia uverejnila prvé správy signatárov kódexu postupov proti šíreniu dezinformácií, ktorý bol podpísaný v októbri 2018. Komisia síce víta dosiahnutý pokrok, no signatárov tiež vyzýva, aby zintenzívnili úsilie v rámci príprav na voľby do Európskeho parlamentu v roku 2019.

Svoje prvé správy o opatreniach ktoré v súvislosti s  kódexom postupov proti šíreniu dezinformácií prijali zverejnili spoločnosti Google, Facebook, Twitter, Mozilla a obchodné združenia zastupujúce odvetvie reklamy predložili.

Určitý pokrok sa dosiahol, najmä pokiaľ ide o odstraňovanie falošných účtov a obmedzovanie viditeľnosti webových stránok, ktoré propagujú dezinformácie. Treba však prijať ďalšie opatrenia, aby sa do začiatku kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu zabezpečila úplná transparentnosť politickej reklamy vo všetkých členských štátoch EÚ s cieľom umožniť náležitý prístup k údajom platforiem na výskumné účely a zabezpečiť riadnu spoluprácu medzi platformami a jednotlivými členskými štátmi prostredníctvom kontaktných miest v systéme včasného varovania.

Podľa správ, v ktorých sa analyzujú opatrenia prijaté do 31. decembra 2018, je úsilie internetových spoločností v niektorých oblastiach komplexnejšie a napreduje viac, napríklad pokiaľ ide o rušenie falošných účtov a demonetizáciu šíriteľov dezinformácií, no v iných oblastiach je tento pokrok menší. Zo správ vyplývajú najmä tieto skutočnosti:

  • Facebook už prijal alebo prijíma opatrenia na realizáciu všetkých záväzkov, teraz však musí poskytnúť lepšie objasniť, ako táto sociálna sieť využije svoje nástroje na posilnenie postavenia spotrebiteľov, a zintenzívni spoluprácu s overovateľmi faktov a vedeckou obcou v celej EÚ.
  • Google podnikol kroky na realizáciu všetkých svojich záväzkov, najmä na zlepšenie kontroly umiestnenia reklamy, zvýšenie transparentnosti politickej reklamy a na poskytovanie informácií, nástrojov a podpory používateľom, aby sa v online prostredí dokázali náležite orientovať. Niektoré nástroje sú však k dispozícii len v niekoľkých členských štátoch. Komisia preto požaduje, aby tento internetový vyhľadávač podporoval výskum v širšom meradle.
  • Twitter uprednostnil opatrenia proti škodlivým subjektom rušením falošných alebo podozrivých účtov, ako aj proti automatizovaným systémom/botom. Komisia by však chcela vedieť, ako tieto opatrenia zabránia vytrvalým šíriteľom dezinformácií propagovať svoje tweety.
  • Mozilla sa chystá spustiť novšiu verziu svojho prehliadača so štandardným blokovaním sledovania naprieč webovými lokalitami (tzv. cross-site tracking), no mala by konkrétnejšie opísať ako tento nástroj obmedzí odhaľovanie informácií o tom, čo používateľ na internete vyhľadával, ktoré by mohli poslúžiť na dezinformačné kampane.

Pokiaľ ide o pripravované správy, Komisia očakáva, že Google, Facebook, Twitter a Mozilla k nim pristúpia systematickejšie s cieľom umožniť riadne a pravidelné monitorovanie a hodnotenie na základe náležitých výkonnostných údajov.

Pokiaľ ide o obchodné združenia, ktoré pôsobia v odvetví reklamy (World Federation of Advertisers, European Association of Advertisers, European Association of Communication Agencies and Interactive Advertising Bureau Europe), Komisia berie na vedomie ich pozitívne úsilie na zvyšovanie povedomia o kódexe, ale takisto konštatuje, že ku kódexu sa nepripojili veľké reklamné spoločnosti, a zdôrazňuje kľúčovú úlohu, ktorú zohrávajú značky a inzerenti, pokiaľ ide o zbavovanie šíriteľov dezinformácií ich príjmov.

Predchádzajúci článokMajetkové pomery medzinárodných párov v Európe: od dnes platia nové pravidlá v 18 členských štátoch
Ďalší článokEÚ a Japonsko – obchodná dohoda otvára novú éru vzťahov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here