Konferencia o budúcnosti Európy podporí vplyv občanov na EÚ

Konferencia o budúcnosti Európy začne v Deň Európy – 9.mája tohto roku a potrvá celé dva roky. Európska komisia dnes predstavila svoju koncepciu Konferencie o budúcnosti Európy, ktorej cieľom je zaistiť zohľadnenie myšlienok občanov a ich spätnej väzby pri tvorbe politík EÚ.

Konferencia, ako séria diskusií s občanmi, má posilniť dôveru medzi inštitúciami a občanmi a umožniť im otvorenú, inkluzívnu, transparentnú a štruktúrovanú komunikáciu. Zároveň prinesie škálu nových prvkov na posilnenie vplyvu občanov na budúce opatrenia a priority Európskej únie. Diskusie sa budú týkať boja proti zmenám klímy,  environmentálnych výziev, hospodárstva, sociálnej spravodlivosti a rovnosti, digitálnej transformácie Európy, presadzovania európskych hodnôt, ako aj tém osobite súvisiacich s demokratickými procesmi a inštitucionálnymi záležitosťami. Konferencia bude stavať na minulých skúsenostiach, získaných napríklad v rámci dialógov s občanmi, ale v diskusii sa prejaví aj množstvo nových prvkov, ktorých cieľom je zvýšiť angažovanosť občanov a posilniť možnosti, ako ovplyvňovať budúce dianie v EÚ.

Tento dvojročný projekt predstavila predsedníčka EK Ursula von der Leyenová a jeho príprava patrí aj medzi priority chorvátskeho predsedníctva v Rade EÚ. Na prípravách Konferencie o budúcnosti Európy  sa podieľa aj Európsky parlament a Rada EÚ. Za Európsku komisiu vedie prácu na Konferencii, spolu s podpredsedníčkami Dubravkou Šuica a Věrou Jourovou, aj podpredseda EK Maroš Šefčovič.

Všetky Inštitúcie EÚ budú pracovať na spoločnom vyhlásení s cieľom vymedziť koncepciu, štruktúru, rozsah a časový rozvrh Konferencie o budúcnosti Európy, ako aj si stanoviť spoločné zásady a ciele.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here