BREXIT: Čo musíte vedieť, ak ste občanom EÚ žijúcim v Spojenom kráľovstve

Vďaka dohode o vystúpení medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom je pobytový status občanov EÚ, ktorí prišli do Spojeného kráľovstva pred skončením prechodného obdobia, chránený a títo občania môžu požiadať o nový pobytový status podľa cudzineckého práva Spojeného kráľovstva. 

Vláda Spojeného kráľovstva zriadila pobytovú schému pre občanov EÚ (ďalej len „schéma“), ktorá sa zakladá na dohode o vystúpení medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, s cieľom poskytovať tento nový pobytový status občanom EÚ a ich rodinným príslušníkom.

Ide o bezplatný postup podávania žiadostí spravovaný ministerstvom vnútra Spojeného kráľovstva, ktorý musia absolvovať takmer všetci občania EÚ pobývajúci v Spojenom kráľovstve, ako aj ich rodinní príslušníci, aby mohli naďalej legálne zostať v Spojenom kráľovstve.

Ak sa vašej žiadosti vyhovie, bude vám udelený „status usadenej osoby“ alebo „predbežný status usadenej osoby“ podľa toho, ako dlho ste žili v Spojenom kráľovstve pred podaním žiadosti. Ak žiadosť v rámci pobytovej schémy nepodáte v lehote na podávanie žiadostí, t. j. do 30. júna 2021, váš budúci pobyt v Spojenom kráľovstve môže byť nezákonný.

Občania EÚ a ich rodinní príslušníci, ktorí prišli do Spojeného kráľovstva do 31. decembra 2020 – t. j. pred skončením prechodného obdobia – a majú v úmysle tam zostať, preto musia o tento nový status prisťahovalca v Spojenom kráľovstve požiadať do 30. júna 2021.

Detailnejšie informácie na: https://ec.europa.eu/slovakia/news/co_musia_urobit_obcania_eu_zijuci_v_spojenom_kralovstve_sk

Predchádzajúci článokRozpočet EÚ na rok 2022 sa zameria na urýchlenie obnovy a transformácie Európy
Ďalší článokÚnia schválila digitálny COVID preukaz EÚ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here