Deň včiel 2024 v Lučenci

Pri príležitosti Medzinárodného dňa včiel mesto Lučenec v spolupráci s Europe Direct Lučenec, Oblastnou organizácia cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie, Strednou odbornou školou Želovce a Mestskými sadmi Lučenec zorganizovalo 23. mája na nádvorí lučenskej radnice podujatie venované včelám, včelárstvu a významu včiel v ekosystéme.

„Pre každého na tejto planéte je včela dôležitou súčasťou života. Uvedomujeme si to najmä teraz, keď pociťujeme zmenu klímy. Preto aj my v našom meste venujeme pozornosť tomu, aby sme deťom názorne ukázali, v čom spočíva dôležitosť včiel a opeľovačov,“ vysvetlila primátorka mesta Alexandra Pivková s tým, že cieľom podujatia bolo upozorniť na prínos včiel, včelárstva a ochranu opeľovačov v regióne aj vzhľadom na zmenu klímy, krajiny a tiež na výkyvy v produkcii.

Počas podujatia čakalo na deti z materských škôl, žiakov základných a stredných škôl a verejnosť niekoľko aktivít a zaujímavých prednášok na náučno-prezentačných stanovištiach. Nechýbali ani tvorivé dielne, prezentácia práce včelára, o ktorú sa postaral včelár Ondrej Gajdoš, ochutnávka medu či nový presklený včelí úľ, vďaka ktorému môžeme pozorovať život včelstva. Presklený úľ si môžete pozrieť počas návštevy mestských ovocných sadov.

„Mestské ovocné sady sme prišli odprezentovať výstavou byliniek. Pripravili sme z nich nápoje, ktoré môžu deti a návštevníci ochutnať. O bylinkách im porozprávame základné veci – ako sa pestujú, kedy sa sadia, aké je ich využitie a akú majú účinnú látku,“ priblížil Juraj Krchňák, správca Mestských sadov, ktoré sú aktuálne domovom už deviatich včelích rodín. Jedna sa nachádza v presklenom úli a ďalších osem je v apidomčeku, ktorý je špeciálne upravený pre pobyt ľudí. Ide o unikátne miesto, kde sa môžete zrelaxovať vzduchom a žiarením tisícok včiel – pohodlne si ľahnete na úle a užívate si príjemné teplo včiel.

Bohaté skúsenosti s podporou povedomia o ochrane a dôležitosti včiel má aj OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie. „Máme zrealizovaných viacero projektov, ktoré súvisia so životom včiel alebo s ich ochranou. Napríklad máme veľmi šikovného ambasádora Davida Turčániho, ktorý má na starosti Včelí kRaj. Približne pred dvoma týždňami sme otvárali prvú vzdelávaciu včelnicu na Slovensku, kde budú môcť chodiť školské zájazdy z celého Slovenska. Je to veľmi populárne, tešíme sa, že osveta o svete včiel a ochrane prírody takto funguje. Veľkej návštevnosti sa teší aj apidomček v Ratke, ktorý sme otvárali pred dvoma rokmi,“ uviedla Linda Ágoštonová, destinačná koordinátorka OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie.

Každý návštevník si okrem nových vedomostí z podujatia odniesol na pamiatku aj sladkú odmenu v podobe medovníka od Europe Direct Lučenec.

Predchádzajúci článokŠtudentské voľby do EP na základných školách v Lučenci
Ďalší článokNový prieskum Eurobarometra vyjadruje názory a očakávania občanov EÚ pred voľbami do Európskeho parlamentu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here