Európska komisia dnes navrhla nový legislatívny nástroj a Európsky plán na zníženie dopytu po plyne s cieľom znížiť spotrebu plynu v Európe o 15 % do nasledujúcej jari. Všetci spotrebitelia, orgány verejnej správy, domácnosti, vlastníci verejných budov, dodávatelia energie a priemysel môžu a mali by prijať opatrenia na úsporu plynu. Komisia takisto urýchli prácu na diverzifikácii dodávok vrátane spoločného nákupu plynu s cieľom posilniť možnosť EÚ získavať alternatívne dodávky plynu.EÚ čelí riziku ďalšieho obmedzovania dodávok plynu z Ruska v dôsledku toho, že Kremeľ využíva plyn ako zbraň, pričom takmer polovica členských štátov je už teraz postihnutá zníženými dodávkami. Prijatie opatrení teraz môže znížiť riziko aj náklady pre Európu v prípade ďalšieho alebo úplného narušenia, čím sa posilní európska energetická odolnosť.
Komisia navrhuje nové nariadenie Rady o koordinovaných opatreniach na zníženie dopytu po plyne. V novom nariadení by sa pre všetky členské štáty stanovil cieľ znížiť dopyt po plyne medzi 1. augustom 2022 a 31. marcom 2023 o 15 %. Nové nariadenie by tiež umožnilo Komisii, aby po konzultácii s členskými štátmi vyhlásila „Varovanie Únie“ o bezpečnosti dodávok, čím by sa všetkým členským štátom uložilo povinné zníženie dopytu po plyne. Varovanie Únie možno aktivovať, ak existuje značné riziko vážneho nedostatku plynu alebo výnimočne vysokého dopytu po plyne. Členské štáty by mali aktualizovať svoje národné núdzové plány do konca septembra s cieľom ukázať, ako plánujú splniť cieľ zníženia dopytu, a každé dva mesiace by mali Komisii podávať správy o pokroku. Od členských štátov žiadajúcich o solidárne dodávky plynu sa bude vyžadovať, aby preukázali opatrenia, ktoré prijali na zníženie dopytu na vnútroštátnej úrovni.
S cieľom pomôcť členským štátom dosiahnuť potrebné zníženie dopytu Komisia prijala aj Európsky plán na zníženie dopytu po plyne, v ktorom sa stanovujú opatrenia, zásady a kritériá koordinovaného znižovania dopytu. Plán sa zameriava na nahradenie plynu inými palivami a na celkové úspory energie vo všetkých odvetviach. Jeho cieľom je zabezpečiť dodávky domácnostiam a kľúčovým používateľom, ako sú nemocnice, ale aj odvetviam, ktoré sú rozhodujúce pre poskytovanie základných výrobkov a služieb pre hospodárstvo a pre dodávateľské reťazce, a pre konkurencieschopnosť EÚ. V pláne sa stanovujú usmernenia, ktoré majú členské štáty zohľadniť pri plánovaní obmedzení.