Systém EÚ pre DPH bude lepšie vybavený na boj proti podvodom v elektronickom obchode a pomôže malým podnikom rásť

Únijný systém DPH bude lepšie pripravený na boj proti podvodom v elektronickom obchode po tom, ako sa členské štáty dnes dohodli na nových pravidlách. Vďaka dnešnej dohode budú mať orgány pre boj proti podvodom po prvýkrát k dispozícii relevantné údaje o online nákupoch, aby mohli zakročiť proti podvodom s DPH v tomto odvetví. Nové rozhodnutia v oblasti DPH zase pomôžu znížiť byrokraciu pre MSP a zjednodušia pravidlá v oblasti DPH a spotrebných daní pre ozbrojené sily členských štátov EÚ.

 Platobné údaje týkajúce sa DPH poslúžia v boji proti podvodom v elektronickom obchode – experti na boj proti podvodom v členských štátoch EÚ získajú prístup k údajom týkajúcim sa DPH, ktoré majú k dispozícii sprostredkovatelia platobných služieb. V praxi budú poskytovatelia platobných služieb povinní poskytovať orgánom členských štátov určité údaje o platbách pri cezhraničnom predaji, ku ktorým potom budú mať prístup špecialisti na boj proti podvodom a budú ich môcť analyzovať. Internetových predajcov z EÚ aj z tretích krajín bude zas možné identifikovať, ak si nebudú plniť svoje povinnosti súvisiace s DPH. Kým začnú nové pravidlá v januári 2024 platiť, bude ich ešte musieť potvrdiť Európsky parlament.

Jednoduchšie pravidlá DPH pre malé a stredné podniky – nové pravidlá prinesú jednotný limit pre domáci obrat vo výške 85 000 eur pre podniky, ktoré pôsobia len vo vlastnom členskom štáte a celoúnijný limit 100 000 eur pre obrat malých a stredných podnikov, ktoré pôsobia cezhranične. Ak daný limit neprekročia, budú mať nárok na oslobodenie od dane v inom členskom štáte. MSP plniace podmienky budú môcť využívať aj ďalšie zjednodušenia pri plnení si povinností súvisiacich s DPH (registrácia a vykazovanie). Nový a priaznivejší systém DPH pre malé a stredné podniky by mal začať platiť v januári 2024.

Zjednodušenia v oblasti DPH pre ozbrojené sily členských štátov – podľa nových pravidiel budú dodania pre ozbrojené sily oslobodené od DPH a spotrebných daní, ak sú tieto sily nasadené mimo ich vlastného členského štátu a zúčastňujú sa na európskom obrannom úsilí.

Predchádzajúci článok20 000 nových cestovných poukazov pre 18-ročných cestovateľov, ktorí chcú budúce leto objavovať Európu
Ďalší článokEurópsky zbor solidarity prinesie aj v roku 2020 nové príležitosti pre mladých

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here