Otvorenie Informačného centra Europe Direct Lučenec

Od 01.05.2021 začala fungovať nová generácia približne 424 centier EUROPE DIRECT v celej EÚ. Nová sieť centier EUROPE DIRECT prinesie Európsku úniu, jej politiky a hodnoty do všetkých kútov Európy a takisto vytvoria dôležité prepojenie medzi inštitúciami EÚ a občanmi, pomôžu vysvetliť, ako Európa bojuje proti pandémii COVIDu-19, podporuje obnovu prostredníctvom nástroja NextGenerationEU a rieši ekologickú a digitálnu transformáciu.

Centrá budú poskytovať včasné a objektívne informácie o európskych záležitostiach, budú sa usilovať aj o spoluprácu s občanmi, pokiaľ ide o stav a budúcnosť Európskej únie. Úloha a mandát centier EUROPE DIRECT sa v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami zmodernizovali. Nová generácia zorganizuje dialógy s občanmi a celý rad participatívnych podujatí, napríklad v rámci Konferencie o budúcnosti Európy, a prispeje k rozvoju európskej verejnej sféry. Tieto centrá ponúknu miestnym médiám relevantný obsah o politikách a prioritách EÚ a zapoja ich do svojich činností, aby pomohli Komisii sledovať miestne horúce témy spojené s politikami EÚ.

Na Slovensku budú fungovať centrá v 12 mestách, jedným z centier bude aj centrum Europe Direct Lučenec, ktoré bolo 30.09.2021 slávnostne otvorené za účasti predstaviteľov mesta Lučenec, Zastúpenia Európskej komisie v SR, Európskeho parlamentu – Kancelárie na Slovensku a širokej verejnosti. Slávnostné otvorenie bolo spojené  s ďalšou významnou udalosťou celoeurópskeho rozmeru a to výstavou komiksu Bitky pri Lučenci z roku 1451, ktorá významnou mierou vstúpila nielen do dejín mesta Lučenec, ale aj európskej histórie. V programe vystúpila dobová hudba PRASTROM a OZ SHŠ BEREZUN, ktoré predviedlo dobové ukážky bojov.

Hostiteľskou štruktúrou tohto centra od roku 2013 je mesto Lučenec. Mesto Lučenec bolo rámci výzvy Európskej komisie na výber partnerov na vykonávanie činností centier Europe Direct úspešné a získalo dôveru pokračovať v prevádzkovaní centra Europe Direct Lučenec až do roku 2025.

Centrum sídli v priestoroch Mestského informačného centra Lučenec, kde je ľahko dostupné pre širokú verejnosť a bude poskytovať svoje služby bezplatne. Okrem svojej komunikačnej činnosti  bude centrum zabezpečovať aj realizáciu rôznych podujatí pre rôzne cieľové skupiny s cieľom lepšie sa priblížiť širokej verejnosti v regióne.

Predchádzajúci článokKomisia rozbieha misie EÚ na riešenie hlavných výziev
Ďalší článokVerejná konzultácia o opatreniach proti zneužívaniu súdnych sporov zameraných na novinárov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here