Rola online trhovísk pri výbere DPH a v boji proti daňovým podvodom

Komisia predstavila nové opatrenia, ktoré pripravia pôdu pre hladký prechod na nové pravidlá pre DPH pri elektronickom obchodovaní, platné od januára 2021.

Opatrenia by mali pomôcť členským štátom získať daňové príjmy vo výške 5 miliárd eur, o ktoré každoročne v tomto sektore prichádzajú. Táto strata má pritom do roku 2020 narásť až na 7 miliárd eur.

Navrhované právne predpisy sú zamerané aj na zníženie administratívnej záťaže pre podniky predávajúce tovar online. Jedným z opatrení je zavedenie elektronického obchodného portálu pre DPH alebo „jednotného kontaktného miesta“. Bez tohto portálu by sa spoločnosti museli zaregistrovať v každom členskom štáte EÚ, do ktorého chcú predávať; takto všetko čo sa týka platby DPH zariadia na jednom mieste.

Od roku 2021 budú veľké online trhoviská zodpovedné za výber DPH z predaja tovaru, ktorý predávajú na ich platformách mimoúniové spoločnosti zákazníkom v EÚ. Keďže online trhoviská ponesú zodpovednosť za chýbajúcu DPH, daňové orgány budú mať istotu, že si môžu uplatniť nárok na splatnú daň aj vtedy, keď mimoúnioví predajcovia nedodržali pravidlá.

Predchádzajúci článokČlenské štáty a Komisia budú spolupracovať na vývoji európskej umelej inteligencie
Ďalší článokRok a pol od zrušenia roamingu: viac voláme aj dátujeme zo zahraničia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here