Viac peňazí na prepájanie Európanov vďaka vysokovýkonnej infraštruktúre

Medzi ďalší návrh v rámci dlhodobého rozpočtu EÚ patrí návrh na obnovenie  Nástroja na prepájanie Európy (Connecting Europe Facility – CEF). Konkrétne sa plánuje vyčleniť 42,3 miliardy eur na podporu investícií do európskych sietí infraštruktúry v oblasti dopravy (30,6 miliardy eur), energetiky (8,7 miliardy eur) a digitálnych technológií (3 miliardy eur).

  1. Doprava: bezpečná, čistá a prepojená mobilitaNástroj  na prepájanie Európy podporí inteligentnú, udržateľnú, inkluzívnu, bezpečnú a chránenú mobilitu. Po prvýkrát sa z neho podporí aj  civilno-vojenská dopravná infraštruktúra s cieľom prispôsobiť európsku dopravnú sieť vojenským požiadavkám a zlepšiť vojenskú mobilitu v EÚ čo prispeje k vzniku plnohodnotnej obrannej únie do roku 2025.
  2. Energetika: cenovo dostupná, bezpečná a udržateľná – v tomto odvetví umožní nový Nástroj na prepájanie Európy  vytvorenie skutočnej energetickej únie a podporí transformáciu energetiky.
  3. Digitálne technológie: vysokokapacitná širokopásmová sieťNástroj na prepájanie Európy bude podporovať najmodernejšiu digitálnu infraštruktúru.
Predchádzajúci článokMDD v ríši remesiel
Ďalší článokOchrana obchodu EÚ: nové pravidlá sú prísnejšie a účinnejšie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here