Zmena času – 84% Európanov za jej zrušenie

Európska komisia dnes uverejnila predbežné výsledky verejnej konzultácie o zmene času v EÚ, ktorá prebiehala od 4. júla do 16. augusta 2018. Konzultácia zaznamenala rekordných  4,6 milióna odpovedí občanov, zainteresovaných strán a iných subjektov, zo všetkých 28 členských štátov Európskej únie.

Predbežné výsledky ukazujú, že až 84 % respondentov sa vyjadrilo v prospech zrušenia pravidelného polročného striedania času. Viac ako tri štvrtiny (76 %) respondentov považujú zmenu času dvakrát za rok za „veľmi negatívnu“ alebo „negatívnu“ skúsenosť. Ako dôvody na zrušenie zmeny času boli najčastejšie uvedené negatívne vplyvy na zdravie, zvýšenie počtu nehôd na cestách či nedostatočné energetické úspory.

Najviac respondentov sa do konzultácie zapojilo z Nemecka, najmenej zo Spojeného kráľovstva. Slovensko v počte respondentov skončilo na 8. mieste.

Až 80% slovenských respondentov sa vyjadrilo za zrušenie zmeny času, zvyšných 20% by striedanie času ponechalo tak ako je. Celkovo negatívnu skúsenosť so striedaním času vyjadrilo takmer 72% slovenských respondentov.

 Čo bude nasledovať?

Konečné výsledky verejnej konzultácie budú uverejnené v najbližších týždňoch. Komisia teraz predloží Európskemu parlamentu a Rade návrh na zmenu súčasných opatrení upravujúcich zmenu času.

Predchádzajúci článokEurópsky deň v Lučenci
Ďalší článokOvocie, zelenina a mlieko do škôl

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here